Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Darłowo zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Dobrzany

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo raczyła się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób myślała ją zbyt bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stawała się atrakcyjniejsza i wydawała swój elitarny charakter, na co z pewnością były wpływ powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy ruszały się łatwym do przewidzenia torem – dostęp do niej istniał coraz popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz większe. Zmiany z pewnych powodów nastąpiły w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w okresie drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone zdobyło w nawyk prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze klasy były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, były także samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W porządkach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka lub bardziej doceniane, a prawdziwi kawosze zawierają nie tylko nasze drogie marki, lecz jednocześnie techniki parzenia. Ekspertami w współczesnej branży są oczywiście bariści, dla których tworzenie kawy toż nie tylko zawód, jednak często także sztuka sama w sobie. Lecz we własnej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy z nas działa to nieco inaczej.

Palarnia Kawy Dobrzany

Jak parzą kawę Polacy?

W najprostszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni nakładają na materiały najłatwiejsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy też rozpuszczalna jest brana tak toż, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w kwestii cukru i mleka. Co bardziej wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, jednakże nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Dobrzany

Znaczniejszy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce kształtuje się na częstej kuchence, nie stanowi ostatnie narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrealizowany w kawiarce jest właściwie pierwszy w smaku.

Palarnia Kawy Dobrzany

Jednak znacznie najodpowiedniejszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej decydują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą atrakcyjne natomiast w porządkach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z tamtej pory bardzo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Dobrzany

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego charakterze, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolei w rozgrywek z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie sprowadzają się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W grę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma także wielkiego wydatku dla statystycznego Polaka, natomiast inwestycja w złoty ekspres do kawy zwróci się w istot codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Dobrzany

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments